Synchronize Polish translation with master (#19681)

Update translated content to uptream master version as for March 15th.
Commits from 90ee7559a0
to d4167faa2c.
pull/19743/head
Maciej Filocha 2020-03-20 11:14:36 +01:00 committed by GitHub
parent 735259f732
commit 3b241356e5
No known key found for this signature in database
GPG Key ID: 4AEE18F83AFDEB23
18 changed files with 80 additions and 119 deletions

View File

@ -45,12 +45,12 @@ Kubernetes jako projekt open-source daje Ci wolność wyboru ⏤ skorzystaj z pr
<br> <br>
<br> <br>
<br> <br>
<a href="https://events.linuxfoundation.org/events/kubecon-cloudnativecon-europe-2020/" button id="desktopKCButton">Weź udział w KubeCon w Amsterdamie 30.03-2.04.2020</a> <a href="https://events.linuxfoundation.org/kubecon-cloudnativecon-europe/?utm_source=kubernetes.io&utm_medium=nav&utm_campaign=kccnceu20" button id="desktopKCButton">Weź udział w KubeCon w Amsterdamie (lipiec/sierpień)</a>
<br> <br>
<br> <br>
<br> <br>
<br> <br>
<a href="https://events.linuxfoundation.cn/kubecon-cloudnativecon-open-source-summit-china/" button id="desktopKCButton">Weź udział w KubeCon w Szanghaju 28-30.07.2020</a> <a href="https://events.linuxfoundation.org/kubecon-cloudnativecon-north-america/?utm_source=kubernetes.io&utm_medium=nav&utm_campaign=kccncna20" button id="desktopKCButton">Weź udział w KubeCon w Bostonie 17-20.11.2020</a>
</div> </div>
<div id="videoPlayer"> <div id="videoPlayer">
<iframe data-url="https://www.youtube.com/embed/H06qrNmGqyE?autoplay=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> <iframe data-url="https://www.youtube.com/embed/H06qrNmGqyE?autoplay=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

View File

@ -26,7 +26,7 @@ Gdy tylko zdefiniujesz zamierzony stan, warstwa sterowania Kubernetes (*Kubernet
## Obiekty Kubernetes ## Obiekty Kubernetes
Kubernetes składa się z różnych abstrakcyjnych obiektów, które reprezentują stan systemu: wdrożone aplikacje i zadania w kontenerach, powiązane zasoby sieciowe i dyskowe oraz inne informacje o tym, co się dzieje na klasterze. Te abstrakcyjne obiekty są reprezentowane przez API Kubernetes. [Opis Obiektów w Kubernetesie](/docs/concepts/overview/working-with-objects/kubernetes-objects/) zawiera więcej szczegółów na ten temat. Kubernetes składa się z różnych abstrakcyjnych obiektów, które reprezentują stan systemu: wdrożone aplikacje i zadania w kontenerach, powiązane zasoby sieciowe i dyskowe oraz inne informacje o tym, co się dzieje na klasterze. Te abstrakcyjne obiekty są reprezentowane przez API Kubernetes. [Opis obiektów w Kubernetesie](/docs/concepts/overview/working-with-objects/kubernetes-objects/#kubernetes-objects) zawiera więcej szczegółów na ten temat.
Do podstawowych obiektów Kubernetes należą: Do podstawowych obiektów Kubernetes należą:

View File

@ -10,7 +10,7 @@ card:
{{% capture overview %}} {{% capture overview %}}
W wyniku instalacji Kubernetes otrzymujesz klaster. W wyniku instalacji Kubernetes otrzymujesz klaster.
{{< glossary_definition term_id="cluster" length="all" prepend="Klaster to">}} {{< glossary_definition term_id="cluster" length="all" prepend="Klaster Kubernetes to">}}
W tym dokumencie opisujemy składniki niezbędne do zbudowania kompletnego, poprawnie działającego klastra Kubernetes. W tym dokumencie opisujemy składniki niezbędne do zbudowania kompletnego, poprawnie działającego klastra Kubernetes.
@ -20,11 +20,11 @@ Poniższy rysunek przedstawia klaster Kubernetes i powiązania pomiędzy jego r
{{% /capture %}} {{% /capture %}}
{{% capture body %}} {{% capture body %}}
## Master — częsci składowe ## Częsci składowe warstwy sterowania
Komponenty *master* odpowiadają za warstwę sterowania klastra. Podejmują ogólne decyzje dotyczące klastra (np. zlecanie zadań), wykrywają i reagują na zdarzenia w klastrze (przykładowo, start nowego {{< glossary_tooltip text="poda" term_id="pod">}}, kiedy wartość `replicas` dla deploymentu nie zgadza się z faktyczną liczbą replik). Komponenty warstwy sterowania podejmują ogólne decyzje dotyczące klastra (np. zlecanie zadań), a także wykrywają i reagują na zdarzenia w klastrze (przykładowo, start nowego {{< glossary_tooltip text="poda" term_id="pod">}}, kiedy wartość `replicas` dla deploymentu nie zgadza się z faktyczną liczbą replik).
Komponenty *master* mogą być uruchomione na dowolnej maszynie w klastrze. Dla uproszczenia skrypty instalacyjne zazwyczaj startują wszystkie składniki na tej samej maszynie i jednocześnie nie pozwalają na uruchamianie na niej kontenerów użytkowników. Na stronie [Tworzenie Wysoko Dostępnych Klastrów](/docs/admin/high-availability/) jest więcej informacji o konfiguracji typu *multi-master-VM*. Komponenty warstwy sterowania mogą być uruchomione na dowolnej maszynie w klastrze. Dla uproszczenia jednak skrypty instalacyjne zazwyczaj startują wszystkie składniki na tej samej maszynie i jednocześnie nie pozwalają na uruchamianie na niej kontenerów użytkowników. Na stronie [Tworzenie Wysoko Dostępnych Klastrów](/docs/admin/high-availability/) jest więcej informacji o konfiguracji typu *multi-master-VM*.
### kube-apiserver ### kube-apiserver

View File

@ -57,7 +57,7 @@ GET /swagger-2.0.0.pb-v1.gz | GET /openapi/v2 **Accept**: application/com.github
W Kubernetes zaimplementowany jest alternatywny format serializacji na potrzeby API oparty o Protobuf, który jest przede wszystkim przeznaczony na potrzeby wewnętrznej komunikacji w klastrze i opisany w [design proposal](https://github.com/kubernetes/community/blob/master/contributors/design-proposals/api-machinery/protobuf.md). Pliki IDL dla każdego ze schematów można znaleźć w pakietach Go, które definiują obiekty API. W Kubernetes zaimplementowany jest alternatywny format serializacji na potrzeby API oparty o Protobuf, który jest przede wszystkim przeznaczony na potrzeby wewnętrznej komunikacji w klastrze i opisany w [design proposal](https://github.com/kubernetes/community/blob/master/contributors/design-proposals/api-machinery/protobuf.md). Pliki IDL dla każdego ze schematów można znaleźć w pakietach Go, które definiują obiekty API.
Przed wersją 1.14, apiserver Kubernetes udostępniał też specyfikację API [Swagger v1.2](http://swagger.io/) poprzez `/swaggerapi`. Przed wersją 1.14, apiserver Kubernetes udostępniał też specyfikację API [Swagger v1.2](http://swagger.io/) poprzez `/swaggerapi`.
Ten punkt końcowy jest fazie wycofywania i zostanie ostatecznie usunięty w wersji Kubernetes 1.14. Ten punkt końcowy został skierowany do wycofania i ostatecznie usunięty w wersji Kubernetes 1.14.
## Obsługa wersji API ## Obsługa wersji API

View File

@ -13,65 +13,38 @@ lub strony www Kubernetesa! Nieważne, czy dopiero poznajesz projekt, czy jeste
z nami już od dawna, czy uważasz się za programistę, użytkownika, czy po prostu z nami już od dawna, czy uważasz się za programistę, użytkownika, czy po prostu
nie możesz patrzeć na literówki. nie możesz patrzeć na literówki.
Więcej informacji na temat zawartości dokumentacji Kubernetesa i jej stylu, {{% /capture %}}
znajdziesz w
[Opisie stylu dokumentacji](/docs/contribute/style/).
{{% capture body %}} {{% capture body %}}
## Rodzaje uczestnictwa w procesie tworzenia dokumentacji ## Od czego zacząć?
- _Członek_ (_member_) organizacji Kubernetes, który [podpisał CLA](/docs/contribute/start#sign-the-cla) Każdy może otworzyć zgłoszenie, które zawiera opis problemu czy oczekiwane usprawnienia dokumentacji lub samemu zaproponować zmianę poprzez *pull request* (PR).
i poświęcił swój czas oraz wysiłek na rzecz projektu. Dokument Do realizacji niektórych zadań potrzeba wyższego poziomu zaufania i odpowiednich uprawnień w organizacji Kubernetes.
[Członkostwo w organizacji](https://github.com/kubernetes/community/blob/master/community-membership.md) Zajrzyj do [Participating in SIG Docs](/docs/contribute/participating/) po więcej szczegółów
zawiera szczegóły z tym związane. dotyczących ról i uprawnień.
- _Recenzent_ (_reviewer_) SIG Docs to członek organizacji Kubernetes, który zgłosił
swoją chęć weryfikacji propozycji zmian w dokumentacji (PR) i został dodany
do odpowiedniej grupy GitHub i pliku 'OWNERS' w repozytorium GitHub przez
osobę zatwierdzającą SIG Docs.
- _Osoba zatwierdzająca_ (_approver_) SIG Docs to członek organizacji o uznanej reputacji,
który wykazał się długotrwałym zaangażowaniem w prace projektu.
Osoba zatwierdzająca może włączać propozycje zmian do repozytoriów i publikować
treści w imieniu organizacji Kubernetes.
Osoby zatwierdzające mogą również reprezentować SIG Docs na szerszym forum
społeczności Kubernetes.
Niektóre wymagania związane z tą rolą, jak na przykład koordynacja kolejnego wydania,
wymagają poświęcenia znacznej ilości czasu.
## Sposoby współpracy przy tworzeniu dokumentacji Dokumentacja Kubernetesa znajduje się w repozytorium GitHub. Zapraszamy wszystkich
do aktywnych działań na rzecz jej rozwoju, niemniej aby móc sprawnie funkcjonować w społeczności Kubernetes,
wymagana jest pewna biegłość w korzystaniu z git i GitHuba.
Poniższa lista podzielona jest na rzeczy, które może robić każdy, te, które może Aby zaangażować się w prace nad dokumentacją należy:
robić członek organizacji Kubernetes oraz na takie, które wymagają wyższych uprawnień
i znajomości procesów SIG Docs. W miarę postępującej współpracy, będziesz mógł lepiej
zrozumieć niektóre narzędzia czy decyzje, które zostały wcześniej podjęte
na poziomie organizacyjnym.
Ta lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości udziału, ale powinna być pomocna 1. Podpisać [Contributor License Agreement](https://github.com/kubernetes/community/blob/master/CLA.md) CNCF.
na początku. 2. Zapoznać się z [repozytorium dokumentacji](https://github.com/kubernetes/website) i z [generatorem statycznej strony](https://gohugo.io) www.
3. Zrozumieć podstawowe procesy [ulepszania zawartości](https://kubernetes.io/docs/contribute/start/#improve-existing-content) i [recenzowania propozycji zmian](https://kubernetes.io/docs/contribute/start/#review-docs-pull-requests).
## Najlepsze praktyki zgłaszania zmian
- Opis GIT commit powinien być jasny i zrozumiały.
- Należy używać _Github Special Keywords_, które odwołują się do zgłoszenia _(issue)_ i automatycznie je zamykają, kiedy PR zostaje zaakceptowany.
- Kiedy wprowadzasz drobne zmiany do PR, takie jak literówki czy poprawki stylu lub gramatyki, pamiętaj o ich zgrupowaniu _(squash)_, aby uniknąć sytuacji, kiedy mamy dużą liczbę commitów dla stosunkowo niewielkiej zmiany.
- Dołącz dobry opis PR, który tłumaczy zmiany w kodzie, powód dla tych zmian i wszystkie informacje wystarczające, aby recenzent zrozumiał Twój PR.
- Dodatkowa literatura:
- [chris.beams.io/posts/git-commit/](https://chris.beams.io/posts/git-commit/)
- [github.com/blog/1506-closing-issues-via-pull-requests ](https://github.com/blog/1506-closing-issues-via-pull-requests)
- [davidwalsh.name/squash-commits-git ](https://davidwalsh.name/squash-commits-git )
- [Każdy](/docs/contribute/start/)
- Otwieranie wszelkiego rodzaju zgłoszeń, względem których mogą zostać podjęte jakieś działania
- [Członek](/docs/contribute/start/)
- Ulepszanie istniejącej dokumentacji
- Zgłaszanie pomysłów na ulepszenia poprzez komunikator [Slack](http://slack.k8s.io/) lub [listę dystrybucyjną SIG docs](https://groups.google.com/forum/#!forum/kubernetes-sig-docs)
- Zwiększanie dostępności dokumentacji
- Zgłaszanie niewiążących uwag do propozycji zmian (PR)
- Pisanie bloga lub studium przypadku
- [Recenzent](/docs/contribute/intermediate/)
- Opisywanie nowych funkcjonalności
- Przydzielanie kategorii i klasyfikowanie zgłoszeń
- Recenzowanie propozycji zmian
- Tworzenie schematów, grafik, osadzonych prezentacji (_screencasts_) i filmów
- Tłumaczenie
- Współtworzenie zawartości innych repozytoriów jako przedstawiciel zespołu dokumentacji
- Opracowywanie osadzonych w oprogramowaniu komunikatów dla użytkownika
- Ulepszanie komentarzy w oprogramowaniu, Godoc
- [Osoba zatwierdzająca](/docs/contribute/advanced/)
- Publikowanie dostarczonych treści poprzez zatwierdzanie propozycji zmian i włączanie ich do repozytorium
- Udział w pracach zespołu przygotowującego nowe wydanie Kubernetesa jako przedstawiciel zespołu dokumentacji
- Proponowanie ulepszeń wytycznych dotyczących stylu
- Proponowanie ulepszeń testowania dokumentacji
- Proponowanie ulepszeń strony Kubernetes lub innych narzędzi
## Inne metody współpracy ## Inne metody współpracy

View File

@ -17,12 +17,7 @@ Tutaj znajdziesz dokumentację źródłową Kubernetes.
## Dokumentacja API ## Dokumentacja API
* [Kubernetes API Overview](/docs/reference/using-api/api-overview/) - Ogólne informacje na temat Kubernetes API. * [Kubernetes API Overview](/docs/reference/using-api/api-overview/) - Ogólne informacje na temat Kubernetes API.
* Wersje Kubernetes API * [Dokumentacja źródłowa Kubernetes API {{< latest-version >}}](/docs/reference/generated/kubernetes-api/{{< latest-version >}}/)
* [1.17](/docs/reference/generated/kubernetes-api/v1.17/)
* [1.16](/docs/reference/generated/kubernetes-api/v1.16/)
* [1.15](/docs/reference/generated/kubernetes-api/v1.15/)
* [1.14](/docs/reference/generated/kubernetes-api/v1.14/)
* [1.13](/docs/reference/generated/kubernetes-api/v1.13/)
## Biblioteki klientów API ## Biblioteki klientów API
@ -37,18 +32,17 @@ biblioteki to:
## Dokumentacja poleceń tekstowych *(CLI)* ## Dokumentacja poleceń tekstowych *(CLI)*
* [kubectl](/docs/user-guide/kubectl-overview) - Główne narzędzie tekstowe (linii poleceń) do zarządzania klastrem Kubernetes. * [kubectl](/docs/reference/kubectl/overview/) - Główne narzędzie tekstowe (linii poleceń) do zarządzania klastrem Kubernetes.
* [JSONPath](/docs/user-guide/jsonpath/) - Podręcznik składni [wyrażeń JSONPath](http://goessner.net/articles/JsonPath/) dla kubectl. * [JSONPath](/docs/reference/kubectl/jsonpath/) - Podręcznik składni [wyrażeń JSONPath](http://goessner.net/articles/JsonPath/) dla kubectl.
* [kubeadm](/docs/admin/kubeadm/) - Narzędzie tekstowe do łatwego budowania klastra Kubernetes spełniającego niezbędne wymogi bezpieczeństwa. * [kubeadm](/docs/reference/setup-tools/kubeadm/kubeadm/) - Narzędzie tekstowe do łatwego budowania klastra Kubernetes spełniającego niezbędne wymogi bezpieczeństwa.
* [kubefed](/docs/admin/kubefed/) - Narzędzie tekstowe poleceń do zarządzania klastrami w federacji.
## Dokumentacja konfiguracji ## Dokumentacja konfiguracji
* [kubelet](/docs/admin/kubelet/) - Główny agent działający na każdym węźle. Kubelet pobiera zestaw definicji PodSpecs i gwarantuje, że opisane przez nie kontenery poprawnie działają. * [kubelet](/docs/reference/command-line-tools-reference/kubelet/) - Główny agent działający na każdym węźle. Kubelet pobiera zestaw definicji PodSpecs i gwarantuje, że opisane przez nie kontenery poprawnie działają.
* [kube-apiserver](/docs/admin/kube-apiserver/) - REST API, które sprawdza poprawność i konfiguruje obiekty API, takie jak pody, serwisy czy kontrolery replikacji. * [kube-apiserver](/docs/reference/command-line-tools-reference/kube-apiserver/) - REST API, które sprawdza poprawność i konfiguruje obiekty API, takie jak pody, serwisy czy kontrolery replikacji.
* [kube-controller-manager](/docs/admin/kube-controller-manager/) - Proces wykonujący główne pętle sterowania Kubernetes. * [kube-controller-manager](/docs/reference/command-line-tools-reference/kube-controller-manager/) - Proces wykonujący główne pętle sterowania Kubernetes.
* [kube-proxy](/docs/admin/kube-proxy/) - Przekazuje bezpośrednio dane przepływające w transmisji TCP/UDP lub dystrybuuje ruch TCP/UDP zgodnie ze schematem *round-robin* pomiędzy usługi back-endu. * [kube-proxy](/docs/reference/command-line-tools-reference/kube-proxy/) - Przekazuje bezpośrednio dane przepływające w transmisji TCP/UDP lub dystrybuuje ruch TCP/UDP zgodnie ze schematem *round-robin* pomiędzy usługi back-endu.
* [kube-scheduler](/docs/admin/kube-scheduler/) - Scheduler odpowiada za dostępność, wydajność i zasoby. * [kube-scheduler](/docs/reference/command-line-tools-reference/kube-scheduler/) - Scheduler odpowiada za dostępność, wydajność i zasoby.
## Dokumentacja projektowa ## Dokumentacja projektowa

View File

@ -4,14 +4,14 @@ id: cluster
date: 2019-06-15 date: 2019-06-15
full_link: full_link:
short_description: > short_description: >
Zestaw maszyn, nazywanych węzłami, na których uruchamiane są aplikacje zarządzane przez Kubernetes. Klaster posiada przynajmniej jeden węzeł roboczy (*node*) i jeden węzeł typu master (*master node*). Zestaw maszyn roboczych, nazywanych węzłami, na których uruchamiane są aplikacje w kontenerach. Każdy klaster musi posiadać przynajmniej jeden węzeł.
aka: aka:
tags: tags:
- fundamental - fundamental
- operation - operation
--- ---
Zestaw maszyn, nazywanych węzłami, na których uruchamiane są aplikacje zarządzane przez Kubernetes. Klaster posiada przynajmniej jeden węzeł roboczy (*node*) i jeden węzeł typu master (*master node*). Zestaw maszyn roboczych, nazywanych węzłami, na których uruchamiane są aplikacje w kontenerach. Każdy klaster musi posiadać przynajmniej jeden węzeł.
<!--more--> <!--more-->
Na węźle (lub węzłach) roboczych rozmieszczane są pody, które są częściami składowymi aplikacji. Węzeł (lub węzły) typu master zarządzają węzłami roboczymi i podami należącymi do klastra. Zwielokrotnione węzły typu master zapewniają większą niezawodność i odporność klastra na awarie. Na węźle (lub węzłach) roboczych rozmieszczane są pody, które są częściami składowymi aplikacji. Warstwa sterowania zarządza węzłami roboczymi i podami należącymi do klastra. W środowisku produkcyjnym warstwa sterowania rozłożona jest zazwyczaj na kilka maszyn, a klaster uruchomiony jest na wielu węzłach zapewniając większą niezawodność i odporność na awarie.

View File

@ -15,7 +15,7 @@ tags:
<!--more--> <!--more-->
Kubernetes obsługuje różne *container runtimes*: [Docker](http://www.docker.com), Kubernetes obsługuje różne *container runtimes*: {{< glossary_tooltip term_id="docker">}},
[containerd](https://containerd.io), [cri-o](https://cri-o.io/), {{< glossary_tooltip term_id="containerd" >}}, {{< glossary_tooltip term_id="cri-o" >}}
[rktlet](https://github.com/kubernetes-incubator/rktlet) oraz każdą implementację zgodną z oraz każdą implementację zgodną z [Kubernetes CRI (Container Runtime
[Kubernetes CRI (Container Runtime Interface)](https://github.com/kubernetes/community/blob/master/contributors/devel/sig-node/container-runtime-interface.md). Interface)](https://github.com/kubernetes/community/blob/master/contributors/devel/sig-node/container-runtime-interface.md).

View File

@ -11,7 +11,7 @@ tags:
- architecture - architecture
- fundamental - fundamental
--- ---
Składnik *master* odpowiedzialny za uruchamianie {{< glossary_tooltip text="kontrolerów" term_id="controller" >}}. Składnik warstwy sterowania odpowiedzialny za uruchamianie {{< glossary_tooltip text="kontrolerów" term_id="controller" >}}.
<!--more--> <!--more-->

View File

@ -4,13 +4,13 @@ id: kube-scheduler
date: 2018-04-12 date: 2018-04-12
full_link: /docs/reference/generated/kube-scheduler/ full_link: /docs/reference/generated/kube-scheduler/
short_description: > short_description: >
Składnik *master*, który monitoruje tworzenie nowych podów i przypisuje im węzły, na których powinny zostać uruchomione. Składnik warstwy sterowania, który śledzi tworzenie nowych podów i przypisuje im węzły, na których powinny zostać uruchomione.
aka: aka:
tags: tags:
- architecture - architecture
--- ---
Składnik *master*, który monitoruje tworzenie nowych podów i przypisuje im węzły, na których powinny zostać uruchomione. Składnik warstwy sterowania, który śledzi tworzenie nowych podów i przypisuje im węzły, na których powinny zostać uruchomione.
<!--more--> <!--more-->

View File

@ -37,13 +37,12 @@ Aby uruchomić klaster Kubernetes do nauki na lokalnym komputerze, skorzystaj z
|Społeczność |Ekosystem | |Społeczność |Ekosystem |
| ------------ | -------- | | ------------ | -------- |
| [Minikube](/docs/setup/learning-environment/minikube/) | [CDK on LXD](https://www.ubuntu.com/kubernetes/docs/install-local) | | [Minikube](/docs/setup/learning-environment/minikube/) | [CDK on LXD](https://www.ubuntu.com/kubernetes/docs/install-local) |
| [kind (Kubernetes IN Docker)](https://github.com/kubernetes-sigs/kind) | [Docker Desktop](https://www.docker.com/products/docker-desktop)| | [kind (Kubernetes IN Docker)](/docs/setup/learning-environment/kind/) | [Docker Desktop](https://www.docker.com/products/docker-desktop)|
| | [Minishift](https://docs.okd.io/latest/minishift/)| | | [Minishift](https://docs.okd.io/latest/minishift/)|
| | [MicroK8s](https://microk8s.io/)| | | [MicroK8s](https://microk8s.io/)|
| | [IBM Cloud Private-CE (Community Edition)](https://github.com/IBM/deploy-ibm-cloud-private) | | | [IBM Cloud Private-CE (Community Edition)](https://github.com/IBM/deploy-ibm-cloud-private) |
| | [IBM Cloud Private-CE (Community Edition) on Linux Containers](https://github.com/HSBawa/icp-ce-on-linux-containers)| | | [IBM Cloud Private-CE (Community Edition) on Linux Containers](https://github.com/HSBawa/icp-ce-on-linux-containers)|
| | [k3s](https://k3s.io)| | | [k3s](https://k3s.io)|
| | [Ubuntu on LXD](/docs/getting-started-guides/ubuntu/)|
## Środowisko produkcyjne {#srodowisko-produkcyjne} ## Środowisko produkcyjne {#srodowisko-produkcyjne}
@ -76,8 +75,6 @@ Poniższa tabela zawiera przegląd dostawców środowisk produkcyjnych i rozwią
| [Digital Rebar](https://provision.readthedocs.io/en/tip/README.html) | | | | | | &#x2714; | [Digital Rebar](https://provision.readthedocs.io/en/tip/README.html) | | | | | | &#x2714;
| [DigitalOcean](https://www.digitalocean.com/products/kubernetes/) | &#x2714; | | | | | | [DigitalOcean](https://www.digitalocean.com/products/kubernetes/) | &#x2714; | | | | |
| [Docker Enterprise](https://www.docker.com/products/docker-enterprise) | |&#x2714; | &#x2714; | | | &#x2714; | [Docker Enterprise](https://www.docker.com/products/docker-enterprise) | |&#x2714; | &#x2714; | | | &#x2714;
| [Fedora (Multi Node)](https://kubernetes.io/docs/getting-started-guides/fedora/flannel_multi_node_cluster/)  | | | | | &#x2714; | &#x2714;
| [Fedora (Single Node)](https://kubernetes.io/docs/getting-started-guides/fedora/fedora_manual_config/)  | | | | | | &#x2714;
| [Gardener](https://gardener.cloud/) | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | [Custom Extensions](https://github.com/gardener/gardener/blob/master/docs/extensions/overview.md) | | [Gardener](https://gardener.cloud/) | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | [Custom Extensions](https://github.com/gardener/gardener/blob/master/docs/extensions/overview.md) |
| [Giant Swarm](https://www.giantswarm.io/) | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | | | [Giant Swarm](https://www.giantswarm.io/) | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | |
| [Google](https://cloud.google.com/) | [Google Kubernetes Engine (GKE)](https://cloud.google.com/kubernetes-engine/) | [Google Compute Engine (GCE)](https://cloud.google.com/compute/)|[GKE On-Prem](https://cloud.google.com/gke-on-prem/) | | | | | | | | | [Google](https://cloud.google.com/) | [Google Kubernetes Engine (GKE)](https://cloud.google.com/kubernetes-engine/) | [Google Compute Engine (GCE)](https://cloud.google.com/compute/)|[GKE On-Prem](https://cloud.google.com/gke-on-prem/) | | | | | | | |
@ -85,12 +82,13 @@ Poniższa tabela zawiera przegląd dostawców środowisk produkcyjnych i rozwią
| [Ionos](https://www.ionos.com/enterprise-cloud) | [Ionos Managed Kubernetes](https://www.ionos.com/enterprise-cloud/managed-kubernetes) | [Ionos Enterprise Cloud](https://www.ionos.com/enterprise-cloud) | | | [Ionos](https://www.ionos.com/enterprise-cloud) | [Ionos Managed Kubernetes](https://www.ionos.com/enterprise-cloud/managed-kubernetes) | [Ionos Enterprise Cloud](https://www.ionos.com/enterprise-cloud) | |
| [Kontena Pharos](https://www.kontena.io/pharos/) | |&#x2714;| &#x2714; | | | | [Kontena Pharos](https://www.kontena.io/pharos/) | |&#x2714;| &#x2714; | | |
| [KubeOne](https://kubeone.io/) | | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | | [KubeOne](https://kubeone.io/) | | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; |
| [Kubermatic](https://kubermatic.io/) | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | | | [Kubermatic](https://kubermatic.io/) | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; |
| [KubeSail](https://kubesail.com/) | &#x2714; | | | | | | [KubeSail](https://kubesail.com/) | &#x2714; | | | | |
| [Kubespray](https://kubespray.io/#/) | | | |&#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | | [Kubespray](https://kubespray.io/#/) | | | |&#x2714; | &#x2714; | &#x2714; |
| [Kublr](https://kublr.com/) |&#x2714; | &#x2714; |&#x2714; |&#x2714; |&#x2714; |&#x2714; | | [Kublr](https://kublr.com/) |&#x2714; | &#x2714; |&#x2714; |&#x2714; |&#x2714; |&#x2714; |
| [Microsoft Azure](https://azure.microsoft.com) | [Azure Kubernetes Service (AKS)](https://azure.microsoft.com/en-us/services/kubernetes-service/) | | | | | | [Microsoft Azure](https://azure.microsoft.com) | [Azure Kubernetes Service (AKS)](https://azure.microsoft.com/en-us/services/kubernetes-service/) | | | | |
| [Mirantis Cloud Platform](https://www.mirantis.com/software/kubernetes/) | | | &#x2714; | | | | [Mirantis Cloud Platform](https://www.mirantis.com/software/kubernetes/) | | | &#x2714; | | |
| [NetApp Kubernetes Service (NKS)](https://cloud.netapp.com/kubernetes-service) | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | | |
| [Nirmata](https://www.nirmata.com/) | | &#x2714; | &#x2714; | | | | [Nirmata](https://www.nirmata.com/) | | &#x2714; | &#x2714; | | |
| [Nutanix](https://www.nutanix.com/en) | [Nutanix Karbon](https://www.nutanix.com/products/karbon) | [Nutanix Karbon](https://www.nutanix.com/products/karbon) | | | [Nutanix AHV](https://www.nutanix.com/products/acropolis/virtualization) | | [Nutanix](https://www.nutanix.com/en) | [Nutanix Karbon](https://www.nutanix.com/products/karbon) | [Nutanix Karbon](https://www.nutanix.com/products/karbon) | | | [Nutanix AHV](https://www.nutanix.com/products/acropolis/virtualization) |
| [OpenNebula](https://www.opennebula.org) |[OpenNebula Kubernetes](https://marketplace.opennebula.systems/docs/service/kubernetes.html) | | | | | | [OpenNebula](https://www.opennebula.org) |[OpenNebula Kubernetes](https://marketplace.opennebula.systems/docs/service/kubernetes.html) | | | | |
@ -100,7 +98,6 @@ Poniższa tabela zawiera przegląd dostawców środowisk produkcyjnych i rozwią
| [Pivotal](https://pivotal.io/) | | [Enterprise Pivotal Container Service (PKS)](https://pivotal.io/platform/pivotal-container-service) | [Enterprise Pivotal Container Service (PKS)](https://pivotal.io/platform/pivotal-container-service) | | | | [Pivotal](https://pivotal.io/) | | [Enterprise Pivotal Container Service (PKS)](https://pivotal.io/platform/pivotal-container-service) | [Enterprise Pivotal Container Service (PKS)](https://pivotal.io/platform/pivotal-container-service) | | |
| [Platform9](https://platform9.com/) | [Platform9 Managed Kubernetes](https://platform9.com/managed-kubernetes/) | | [Platform9 Managed Kubernetes](https://platform9.com/managed-kubernetes/) | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714; | [Platform9](https://platform9.com/) | [Platform9 Managed Kubernetes](https://platform9.com/managed-kubernetes/) | | [Platform9 Managed Kubernetes](https://platform9.com/managed-kubernetes/) | &#x2714; | &#x2714; | &#x2714;
| [Rancher](https://rancher.com/) | | [Rancher 2.x](https://rancher.com/docs/rancher/v2.x/en/) | | [Rancher Kubernetes Engine (RKE)](https://rancher.com/docs/rke/latest/en/) | | [k3s](https://k3s.io/) | [Rancher](https://rancher.com/) | | [Rancher 2.x](https://rancher.com/docs/rancher/v2.x/en/) | | [Rancher Kubernetes Engine (RKE)](https://rancher.com/docs/rke/latest/en/) | | [k3s](https://k3s.io/)
| [StackPoint](https://stackpoint.io/)  | &#x2714; | &#x2714; | | | |
| [Supergiant](https://supergiant.io/) | |&#x2714; | | | | | [Supergiant](https://supergiant.io/) | |&#x2714; | | | |
| [SUSE](https://www.suse.com/) | | &#x2714; | | | | | [SUSE](https://www.suse.com/) | | &#x2714; | | | |
| [SysEleven](https://www.syseleven.io/) | &#x2714; | | | | | | [SysEleven](https://www.syseleven.io/) | &#x2714; | | | | |

View File

@ -57,10 +57,6 @@ Konfigurowanie aplikacji w taki sposób, aby korzystała i ufała łańcuchowi c
Standardowe metody zarządzania klasterem. Standardowe metody zarządzania klasterem.
## Administracja federacją
Konfigurowanie federacji klastrów.
## Zarządzanie aplikacjami ze stanem (_Stateful_) ## Zarządzanie aplikacjami ze stanem (_Stateful_)
Popularne zadania związane z zarządzaniem aplikacjami stanowymi _(Stateful)_, w tym: skalowanie, usuwanie i rozwiązywanie problemów dotyczących _StatefulSets_. Popularne zadania związane z zarządzaniem aplikacjami stanowymi _(Stateful)_, w tym: skalowanie, usuwanie i rozwiązywanie problemów dotyczących _StatefulSets_.

View File

@ -22,8 +22,6 @@ Przed zapoznaniem się z samouczkami warto stworzyć zakładkę do
* [Podstawy Kubernetes](/docs/tutorials/kubernetes-basics/) to interaktywny samouczek, który pomoże zrozumieć system Kubernetes i wypróbować jego podstawowe możliwości. * [Podstawy Kubernetes](/docs/tutorials/kubernetes-basics/) to interaktywny samouczek, który pomoże zrozumieć system Kubernetes i wypróbować jego podstawowe możliwości.
* [Scalable Microservices with Kubernetes (Udacity)](https://www.udacity.com/course/scalable-microservices-with-kubernetes--ud615)
* [Introduction to Kubernetes (edX)](https://www.edx.org/course/introduction-kubernetes-linuxfoundationx-lfs158x#) * [Introduction to Kubernetes (edX)](https://www.edx.org/course/introduction-kubernetes-linuxfoundationx-lfs158x#)
* [Hello Minikube](/docs/tutorials/hello-minikube/) * [Hello Minikube](/docs/tutorials/hello-minikube/)

View File

@ -167,7 +167,7 @@ musisz najpierw wystawić Pod jako [*Serwis*](/docs/concepts/services-networking
## Włącz dodatki ## Włącz dodatki
Minikube ma zestaw wbudowanych dodatków, które mogą być włączane, wyłączane i otwierane w lokalnym środowisku Kubernetes. Minikube ma zestaw wbudowanych {{< glossary_tooltip text="dodatków" term_id="addons" >}}, które mogą być włączane, wyłączane i otwierane w lokalnym środowisku Kubernetes.
1. Lista aktualnie obsługiwanych dodatków: 1. Lista aktualnie obsługiwanych dodatków:
@ -184,7 +184,6 @@ Minikube ma zestaw wbudowanych dodatków, które mogą być włączane, wyłącz
efk: disabled efk: disabled
freshpod: disabled freshpod: disabled
gvisor: disabled gvisor: disabled
heapster: disabled
helm-tiller: disabled helm-tiller: disabled
ingress: disabled ingress: disabled
ingress-dns: disabled ingress-dns: disabled
@ -198,16 +197,16 @@ Minikube ma zestaw wbudowanych dodatków, które mogą być włączane, wyłącz
storage-provisioner-gluster: disabled storage-provisioner-gluster: disabled
``` ```
2. Włącz dodatek, na przykład `heapster`: 2. Włącz dodatek, na przykład `metrics-server`:
```shell ```shell
minikube addons enable heapster minikube addons enable metrics-server
``` ```
Wynik powinien wyglądać podobnie do: Wynik powinien wyglądać podobnie do:
``` ```
heapster was successfully enabled metrics-server was successfully enabled
``` ```
3. Sprawdź Pod i Serwis, który właśnie stworzyłeś: 3. Sprawdź Pod i Serwis, który właśnie stworzyłeś:
@ -222,7 +221,7 @@ Minikube ma zestaw wbudowanych dodatków, które mogą być włączane, wyłącz
NAME READY STATUS RESTARTS AGE NAME READY STATUS RESTARTS AGE
pod/coredns-5644d7b6d9-mh9ll 1/1 Running 0 34m pod/coredns-5644d7b6d9-mh9ll 1/1 Running 0 34m
pod/coredns-5644d7b6d9-pqd2t 1/1 Running 0 34m pod/coredns-5644d7b6d9-pqd2t 1/1 Running 0 34m
pod/heapster-9jttx 1/1 Running 0 26s pod/metrics-server-67fb648c5 1/1 Running 0 26s
pod/etcd-minikube 1/1 Running 0 34m pod/etcd-minikube 1/1 Running 0 34m
pod/influxdb-grafana-b29w8 2/2 Running 0 26s pod/influxdb-grafana-b29w8 2/2 Running 0 26s
pod/kube-addon-manager-minikube 1/1 Running 0 34m pod/kube-addon-manager-minikube 1/1 Running 0 34m
@ -233,23 +232,23 @@ Minikube ma zestaw wbudowanych dodatków, które mogą być włączane, wyłącz
pod/storage-provisioner 1/1 Running 0 34m pod/storage-provisioner 1/1 Running 0 34m
NAME TYPE CLUSTER-IP EXTERNAL-IP PORT(S) AGE NAME TYPE CLUSTER-IP EXTERNAL-IP PORT(S) AGE
service/heapster ClusterIP 10.96.241.45 <none> 80/TCP 26s service/metrics-server ClusterIP 10.96.241.45 <none> 80/TCP 26s
service/kube-dns ClusterIP 10.96.0.10 <none> 53/UDP,53/TCP 34m service/kube-dns ClusterIP 10.96.0.10 <none> 53/UDP,53/TCP 34m
service/monitoring-grafana NodePort 10.99.24.54 <none> 80:30002/TCP 26s service/monitoring-grafana NodePort 10.99.24.54 <none> 80:30002/TCP 26s
service/monitoring-influxdb ClusterIP 10.111.169.94 <none> 8083/TCP,8086/TCP 26s service/monitoring-influxdb ClusterIP 10.111.169.94 <none> 8083/TCP,8086/TCP 26s
``` ```
4. Wyłącz dodatek `heapster`: 4. Wyłącz dodatek `metrics-server`:
```shell ```shell
minikube addons disable heapster minikube addons disable metrics-server
``` ```
Wynik powinien wyglądać podobnie do: Wynik powinien wyglądać podobnie do:
``` ```
heapster was successfully disabled heapster was successfully metrics-server
``` ```
## Porządkujemy po sobie ## Porządkujemy po sobie
@ -278,7 +277,7 @@ minikube delete
{{% capture whatsnext %}} {{% capture whatsnext %}}
* Dowiedz się więcej o [obiektach typu Deployment](/docs/concepts/workloads/controllers/deployment/). * Dowiedz się więcej o [obiektach typu Deployment](/docs/concepts/workloads/controllers/deployment/).
* Dowiedz się więcej o [instalowaniu aplikacji](/docs/user-guide/deploying-applications/). * Dowiedz się więcej o [instalowaniu aplikacji](/docs/tasks/run-application/run-stateless-application-deployment/).
* Dowiedz się więcej o [obiektach typu Serwis](/docs/concepts/services-networking/service/). * Dowiedz się więcej o [obiektach typu Serwis](/docs/concepts/services-networking/service/).
{{% /capture %}} {{% /capture %}}

View File

@ -84,7 +84,7 @@ weight: 10
<div class="row"> <div class="row">
<div class="col-md-8"> <div class="col-md-8">
<p>Kiedy instalujesz aplikację na Kubernetes, polecasz masterowi uruchomienie kontenera z aplikacją. Master zleca uruchomienie kontenera na węzłach klastra. <b>Węzły komunikują się z masterem przy użyciu Kubernetes API</b>, wystawianego przez mastera. Użytkownicy końcowi mogą korzystać bezpośrednio z Kubernetes API do komunikacji z klastrem.</p> <p>Kiedy instalujesz aplikację na Kubernetes, polecasz masterowi uruchomienie kontenera z aplikacją. Master zleca uruchomienie kontenera na węzłach klastra. <b>Węzły komunikują się z masterem przy użyciu <a href="/docs/concepts/overview/kubernetes-api/">Kubernetes API</a></b>, wystawianego przez mastera. Użytkownicy końcowi mogą korzystać bezpośrednio z Kubernetes API do komunikacji z klastrem.</p>
<p>Klaster Kubernetes może być zainstalowany zarówno na fizycznych, jak i na maszynach wirtualnych. Aby wypróbować Kubernetes, można też wykorzystać Minikube. Minikube to "lekka" implementacja Kubernetes, która tworzy VM na maszynie lokalnej i instaluje prosty klaster składający się tylko z jednego węzła. Minikube jest dostępne na systemy Linux, macOS i Windows. Narzędzie linii poleceń Minikube obsługuje podstawowe operacje na klastrze, takie jak start, stop, informacje o stanie i usunięcie klastra. Na potrzeby tego samouczka wykorzystamy jednak terminal online z zainstalowanym już wcześniej Minikube.</p> <p>Klaster Kubernetes może być zainstalowany zarówno na fizycznych, jak i na maszynach wirtualnych. Aby wypróbować Kubernetes, można też wykorzystać Minikube. Minikube to "lekka" implementacja Kubernetes, która tworzy VM na maszynie lokalnej i instaluje prosty klaster składający się tylko z jednego węzła. Minikube jest dostępne na systemy Linux, macOS i Windows. Narzędzie linii poleceń Minikube obsługuje podstawowe operacje na klastrze, takie jak start, stop, informacje o stanie i usunięcie klastra. Na potrzeby tego samouczka wykorzystamy jednak terminal online z zainstalowanym już wcześniej Minikube.</p>

View File

@ -17,7 +17,16 @@ weight: 20
<main class="content katacoda-content"> <main class="content katacoda-content">
<div class="row">
<div class="col-md-12">
<p>
Pod to podstawowy element odpowiedzialny za uruchomienie aplikacji na Kubernetesie. Każdy pod to część składowa całościowego obciążenia Twojego klastra. <a href="/docs/concepts/workloads/pods/pod-overview/#understanding-pods">Dowiedz się więcej na temat Podów</a>.
</p>
</div>
</div>
<br> <br>
<div class="katacoda"> <div class="katacoda">
<div class="katacoda__alert"> <div class="katacoda__alert">
Do pracy z terminalem użyj wersji na desktop/tablet Do pracy z terminalem użyj wersji na desktop/tablet

View File

@ -81,11 +81,6 @@ weight: 10
</ul> </ul>
</div> </div>
<div class="col-md-4">
<div class="content__box content__box_fill">
<p><i>Możemy połączyć tworzenie Deploymentu i Serwisu stosując opcję<br><code>--expose</code> w kubectl.</i></p>
</div>
</div>
</div> </div>
<br> <br>

View File

@ -1,4 +1,4 @@
FROM node:6.14.2 FROM node:6.14.2
EXPOSE 8080 EXPOSE 8080
COPY server.js . COPY server.js .
CMD node server.js CMD [ "node", "server.js" ]