Ten rozdział poświęcony jest różnym metodom konfiguracji i uruchomienia Kubernetesa.
Istnieje wiele rozwiązań dopasowanych do różnych potrzeb użytkowników: łatwości w utrzymaniu, wymagań bezpieczeństwa, poziomu sterowania, dostępności zasobów oraz niezbędnego doświadczenia do zarządzania klastrem.
Klaster Kubernetes możesz zainstalować na lokalnym komputerze, w chmurze czy w prywatnym centrum obliczeniowym albo skorzystać z klastra Kubernetes udostępnianego jako usługa. Inną możliwością jest budowa własnego rozwiązania opartego o różnych dostawców usług chmurowych, bądź bazującego bezpośrednio na sprzęcie fizycznym.
W dużym uproszczeniu, możesz zbudować klaster Kubernetes zarówno w środowisku szkoleniowym, jak i na potrzeby produkcyjne.
{{% /capture %}}
{{% capture body %}}
## Środowisko do nauki {#srodowisko-do-nauki}
Aby uruchomić klaster Kubernetes do nauki na lokalnym komputerze, skorzystaj z rozwiązań opartych o Dockera — z narzędzi wspieranych przez społeczność Kubernetesa, bądź innych narzędzi dostępnych w ekosystemie.
{{<tablecaption="Tabela z rozwiązaniami pozwalającymi na uruchomienie Kubernetesa na komputerze lokalnym - wspieranymi przez społeczność lub innymi dostępnymi w ekosystemie">}}
Wybierając rozwiązanie dla środowiska produkcyjnego musisz zdecydować, którymi poziomami zarządzania klastrem (_abstrakcjami_) chcesz zajmować się sam, a które będą realizowane po stronie zewnętrznego operatora.
Na stronie [Partnerzy Kubernetes](https://kubernetes.io/partners/#conformance) znajdziesz listę dostawców posiadających [certyfikację Kubernetes](https://github.com/cncf/k8s-conformance/#certified-kubernetes).